Barion Pixel A PVC molinó vagy a poliészter molinó az igazi molinó? | Reklámeszköz.hu

A PVC molinó vagy a poliészter molinó az igazi molinó?

2024. június 11.

Értékelés

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

Mitől lett a molinó reklámeszköz sokak kedvence, és mit érdemes tudni a molinó anyagokról? Cikkünkben ezekre a kérdésekre igyekszünk válasszal szolgálni.

A molinó olyan praktikus reklámhordozó, amely kis helyen elfér tekercselve vagy hajtogatva, így a tárolása, szállítása nagyon könnyen megoldható. Emellett nagy méretű reklámfelületet biztosít, viszont mindenképp szükséges valamilyen tartószerkezet hozzá, például egy kerítés vagy fal tökéletesen meg tudja tartani a molinó nyomatot. A nyomat szélei általában meg vannak erősítve, hogy tartós legyen a kihelyezett reklámhordozó. A rögzítést nagyban elősegíti a szélekbe „ütött” ringli, vagy más néven rögzítő karika. Ennél fogva egyszerű gyors kötözővel, gumikötéllel vagy akár csavarral is rögzíthető a molinó.

 

A legismertebb molinó alapanyagok

Molinót sokféleképpen is el lehet készíteni. Minden esetben az adott helyszín, felület és rögzítési mód szerint érdemes megválasztani a legjobb megoldást. A legismertebb típus a hagyományos PVC alapú molinó anyag. Ez általában 4-500 g/m² súlyú, hengerelt vagy öntött PVC műanyagból készül. A PVC típusú műanyag finoman szólva nem éppen a legkörnyezetbarátabb megoldás, de az ára miatt mégis ez a legnépszerűbb molinó alapanyag. Felülete kissé strukturált, vagyis nem teljesen sima, ezért használják olyan helyszíneken, ahol nem közvetlen közelről látják a grafikát, hanem több méterről. A nyomtatás minősége 300 DPI, ami kültéri felhasználáshoz tökéletesen megfelel. Méretek tekintetében tulajdonképpen nincs korlát, mert bár a nyomdagépek 3-5 méter széles tekercseket dolgoznak fel, ezeket össze is lehet hegeszteni, így tulajdonképpen bármekkora PVC molinó kivitelezhető. A PVC molinó széleit kültéri felhasználáshoz meg kell erősíteni. A megerősítés 5 cm széles anyag visszahajtását és összehegesztését jelenti, így dupla anyagvastagságot kapunk a molinó szélein. Ebbe az erősített anyagrészbe ütik bele a rögzítőgyűrűket vagy ringliket, ahogy a szakmabeliek hívják. Természetesen, ha valamilyen egyedi rögzítési móddal lenne dolgunk, akkor bújtató is kialakítható a PVC molinó szélén. Például előfordul, hogy ringlis rögzítés helyett egy csőszerkezetre kívánják felhúzni a molinót, ezért alul és felül egy keskeny zseb kerül kialakításra. Ez utóbbi megoldás gyűrődésmentes, feszes nyomatot eredményez. A PVC molinók között még akad egy nagyon hasonló alapanyag, ami nem más, mint az építési háló. Mint azt sejteni is lehet, ez a leggyakoribb felhasználási módjáról kapta a nevét, hiszen leggyakrabban építési területen, nagy méretű állványok burkolására használják. Ettől függetlenül minden olyan helyszínen javasolt megfontolni a használatát, ahol jelentős szélterhelés éri a reklámfelületet. Egy gyenge kerítés nem biztos, hogy elviseli, ha egy sok négyzetméteres vitorlát feszítünk ki rá, de az építési háló 30%-ban lyukacsos, így a szél egy részét átengedi magán és megóvja a tartószerkezetet. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, akkor vegyük igénybe statikus szakember segítségét!

PVC molinó Építési háló

 

Zászlóból molinó? De még hogy!

A zászlók 110-210 g/m² súlyú, sűrű szövésű poliészter textilből készülnek. Ez az anyag rendkívül praktikus több okból is. Nem PVC műanyagból készülnek, ami már egy fokkal jobb a környezetterhelés szempontjából. Nem érzékenyek a hajtogatásra, mint a merevebb PVC-ből készült társaik, sokkal könnyebbek, így összehajtogatva akár egy kisebb táskában is hordozhatóak. A nyomat kismértékben széláteresztő a szövött anyagnak köszönhetően, illetve a megnyomtatott grafika a hátoldalon tükörben látszódik. A poliészterből készült molinó szélei is meg vannak erősítve, de itt nem hegesztéssel, hanem többszörös visszahajtással és dupla varrással van kialakítva az erősítés. A rögzítés szempontjából még többet is kínál, mint egy PVC molinó. A megerősített szélekbe rögzítő gyűrűket lehet ütni vagy akár műanyag karabinereket is fel lehet varrni. Utóbbi nagy segítség lehet, ha egy drótkerítésre akarjuk rögzíteni a molinót, hiszen nem lesz szükség további rögzítő elemekre. De természetesen bújtató is kialakítható, ha valamilyen speciális rögzítő állványra lenne helyezve, például a molinó állványhoz is ilyen nyomatot kínálunk. Az átlagos méretű nyomdagépek 150 cm széles poliészter tekercseket dolgoznak fel, de varrással szépen össze lehet illeszteni nagyobb poliészter molinókat is. A legnagyobb zászló alapanyag nyomtatók akár 5 méter szélességben is tudnak nyomtatni, így itt sem kell méretkorlátokkal szembesülnünk. További előnye a poliészter molinó alapanyagnak, hogy mosható. A mosást általában kézzel érdemes elvégezni, de szintetikus mosószerrel, kímélő programmal, mosózsákban is mosható az anyag. 

Poliészter molinó Pop-up fal poliészter textil nyomattal

 

A kérdésre válaszolva: mindegyik alapanyagból jó minőségű molinót lehet gyártani, de az elétérő tulajdonságok miatt érdemes átgondolni, hogy mire szeretnénk használni. Ha olcsó molinóra van szükség, akkor a PVC molinó lesz a tökéletes választás. Ha szebb, kisebb helyre hajtogatható, könnyen hordozható molinóra van szükség, akkor a poliészter molinó lehet a legjobb választás.