Roll-up összeszerelése, nyomat szakszerű rögzítése a szerkezetben
2023. február 20.
Értékelés

Alábbi cikkünkben bemutatjuk egy Standard roll-up szerkezet és a nyomat összeszerelését. Dekoratőröknek vagy szakmabelieknek egyértelmű lehet a feladat, de azoknak akik először találkoznak a feladattal, megspórolunk némi tanulópénzt.
Tulajdonképpen minden roll-up szerkezet hasonló elven működik. A szerkezetben van egy henger, ami rugóval van ellátva. Ehhez a hengerhez kell ragasztani a nyomatot, és így az fel tudja magára tekerni a nyomatot. Talán nem is kell ecsetelni, hogy milyen előnyökkel jár ez, de azért megemlítendő, hogy így a nyomat szállításkor védve van a sérülésektől, valamint nagyon gyorsan bevethető reklámeszközt kapunk. Na de térjünk rá az összeszerelés lépéseire.
Az összeszereléshez az alábbi szerszámokra és kellékekre lesz szüksége:
- Sniccer vagy tapétavágó kés
- Átlátszó, 5 cm széles ragasztószalag
- Krepp szalag, 2 cm széles
- Vonalzó (pl. vastag plexi anyagból vágott léc)
- Dekorációs asztal (lehetőleg akkora méretű, amelyen elfér a nyomat kiterítve)
1. lépés
Tekerjük ki a tekercsben lévő nyomatot és vágjuk körbe kész méretre. Ha a grafikán kifutó van, akkor a vágójelen, ha keretbe van foglalva, akkor a keretet levágva dolgozzuk fel az alapanyagot. A névleges méretnél (pl. 85 × 205 cm) semmiképpen ne vágjuk nagyobbra, szélesebbre az anyagot, mert a szerkezetben kevés lehet neki a hely. Inkább legyen 2 mm-el kisebb a nyomat, mint nagyobb!
2. lépés
Helyezzük roll-up szerkezetet a nyomat aljához, és húzzuk ki finoman a hengeren lévő befűző filmet. A befűző filmen lévő felirat, vonal és ragasztócsík legyen felfelé. Igazítsuk a nyomatot a befűző filmen látható vonalhoz vagy a ragasztócsíkhoz úgy, hogy az párhuzamos legyen a nyomat aljával. Helyezzük a nehéz vonalzót a nyomatra, nagyjából 5-10 centiméterre annak aljától. Ez segít, hogy ne mozduljon el a nyomat szerelés közben. A befűző filmet és vonalzót lenyomva biztosítjuk, hogy ne mozduljon el egyik sem a ragasztás közben. A nyomat alatt lévő ragasztócsíkról húzzuk le a fóliát. Ha nem vagyunk elég gyakorlottak, akkor érdemes szakaszosan haladni. Lehúzunk 20 cm fóliát a ragasztócsíkról, majd rásimítjuk a nyomatot és így tovább, míg a végére nem érünk. Ha a végére érünk, már nem fog tudni elmozdulni a két anyag. Alapértelmezetten csupán ez a nagyjából 2 cm széles kétoldalas ragasztó nem elegendő a biztos rögzítéshez, ezért az 5 cm széles átlátszó ragasztószalaggal is ragasszuk le az illesztést. Nagyjából fele-fele arányban ragasszuk a befűző filmet és a nyomatot. A ragasztószalag széleit vágjuk el a nyomat szélénél. Már kész is vagyunk az alsó rögzítéssel.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
3. lépés
A roll-up állvány csomagjában találni fogunk egy kipattintható alumínium sínt. Ezt a profilt kell a nyomat tetejére rögzítenünk, mert ez fogja megtartani a nyomatot a tartórúdon. Ez a profil szinte teljesen úgy néz ki mint egy bannersín. Bontsuk ki a fólia csomagolásból az alumínium profilt és nyissuk szét. Kinyitva szépen be lehet fűzni a nyomatot a helyére. Figyeljünk rá, hogy a nyomat pontosan illeszkedjen a sínbe, egyik oldalon se lógjon ki. Helyezzünk egy nehéz vonalzót a nyomatra, közvetlenül a sín mellé. Fejtsünk ki némi nyomást a vonalzón, miközben összenyomjuk az alumínium profilt. A vonalzóra azért van szükség, hogy a nyomat ne hullámosan rögzüljön a sínbe.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Opcionálisan ragaszthatunk egy krepp szalagot a sín és a nyomat hátuljára. Ennek nincs megtartó funkciója, csupán jelzi a felhasználónak, hogy véletlenül se bontsa meg a két alkatrészt. Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy ha a felhasználó L banner állványt használt ezelőtt vagy nincs tapasztalata, akkor sokszor a felső sín kinyitásával kezdi a roll-up elcsomagolását. Ez természetesen végérvényesen megpecsételi a roll-up sorsát. Ilyenkor nyomat nagy robajjal visszatekeredik a hengerre, miközben a nyomat széle általában megsérül és a roll-up szerkezet is gazdasági totálkárt szenved.
4. lépés
Miután a nyomat aljára rögzítettük a szerkezetet, a tetejére pedig a kipattintható sínt, nekiugorhatunk a felcsévélésnek. A szerkezet oldalában találni fogunk egy egészen kicsi reteszt vagy máshogy fogalmazva egy kihúzható biztonsági szeget. Ha két személy szereli össze a roll-up állványt, akkor könnyű dolgunk lesz. Az egyik személy a felső sínt fogva, a másik személy a szerkezetet fogva finoman megfeszítik a nyomatot, hogy a biztonsági retesz könnyen eltávolítható legyen. A retesz eltávolítása után a rugó minden erejével azon lesz, hogy kitépje a kezünkből a szerkezetet, ezért határozottan tartsuk meg. A felső sínnél fogva a nyomatot finoman engedjük bele a szerkezetbe, ügyelve arra, hogy a nyomatot a szerkezet közepébe igazítsuk. Ez utóbbira azért érdemes odafigyelni, mert ha nagyon nem figyelünk oda és elhúzzuk a nyomatot valamelyik irányba, akkor a szerkezet meg tudja sérteni a nyomat szélét. A kirojtosodott nyomat pedig nem túl esztétikus.
![]() |
![]() |
![]() |
5. lépés
Amennyiben nem vagyunk biztosak a dolgunkban, akkor állítsuk össze a roll-up állványt, így ellenőrizve, hogy minden az elvárásainknak megfelelően alakult.
1. Hajtsuk ki a szerkezeten lévő két lábat és helyezzük a földre.
2. Állítsuk össze a több tagból álló tartórudat és illesszük a szerkezetbe.
3. Lépjünk rá az egyik hátul lévő lábra, húzzuk ki a nyomatot és akasszuk rá a tartórúd tetejére.
Mint látható, nem nagy ördöngösség összeszerelni egy roll-up állványt, de könnyen bele lehet szaladni néhány olyan hibába, ami elronthatja a napunkat. Amennyiben nyomtatás nélkül vásárol tőlünk szerkezetet, és Ön szereli össze az állványt, kérjük legyen figyelmes és óvatos, mivel a nem szakszerű összeszerelés okozta károkért nem vállalunk felelősséget.
Nyomatok
Sokszor felhívjuk a figyelmet a roll-up állványokba alkalmazható nyomatok minőségére. Fontos tudni, hogy szinte minden piacon kapható roll-up állvány speciális, vékony film anyaghoz van tervezve, így egy vastag PVC ponyvával közel sem ideális a használatuk. Ez egyszerűen azért van így, mert már a tervezőasztalon egészen vékony, maximum 300 mikron vastagságú alapanyagokkal számolnak. A vastag PVC anyagokkal nem pusztán esztétikai értéket veszít a roll-up. A szerkezetben lévő rugó egyszerűen nem ilyen nehéz anyagokra van tervezve, illetve a henger és a szerkezet közötti hely sem elegendő vastagabb anyagokhoz. Például ha egy 4-500 grammos ponyvát szerelünk a szerkezetbe, akkor az egyrészt berogyik a súly alatt, nem feszül meg szépen a nyomat, másrészt összecsukáskor akadozhat a feltekerés is, mert nem fér el a szerkezetben az anyag. Rosszabb esetben még össze is tudja karcolni a nyomatot a feltekerés, így pedig teljesen értelmét veszti az egész koncepció, ami a nyomat védelmét hivatott szavatolni. Ezért minden nyomdának, viszonteladónak és ügyfélnek azt ajánljuk, hogy kizárólag minőségi roll-up filmeket alkalmazzon a szerkezetekhez!